آیا می دانید بیشترین حوادث شهری مربوط به اسانسور است


آیا می دانید بیشترین حوادث شهری مربوط به اسانسور است؟


امروزه با وجود اینکه آسانسورها پیشرفت بسیار داشته و به تجهیزات ایمنی مختلفی مجهز شده اند اما به  دلیل عدم دقت در نصب و راه اندازی اولیه یا عدم کنترل و تعمیر و نگهداری به موقع، شاهد حوادث گوناگونی هستیم.در اینجا چند نکته خیلی مهم در مورد آسانسور را بیان می‌کنیم:

1- خطر آسانسورهایی با کابین بدون درب داخلی
در برخی از ساختمان های قدیمی به دلیل عرض کم یا مشکلاتی دیگر برای کابین درب نصب نمی کردند. لازم به ذکر است منظور درب طبقه نیست بلکه دربی است که روی کابین نصب می‌گردد و همراه کابین جابه جا می شود.
در این گونه آسانسورها احتمال گیر کردن لباس و بخشی از اعضای بدن بین کابین و دیوار ها وجود دارد.
نمونه آن حادثه گیر کردن پای دختر بچه ای در مشهد بوده که بین کابین و دیوارها اتفاق افتاده است.
این نوع آسانسور ها بسیار پر خطر می باشند و حد الامکان باید از قسمت درب ها فاصله بگیرید.

2-باز بودن درب طبقه آسانسور در هنگام سرویس و سقوط افراد
درهنگام سرویس و تعمیرات نیاز است درب طبقه بازشود و سرویس کار برای تعمیرداخل چاهک آسانسور برود و فردی که بدون توجه به این قضیه و عدم دقت بخواهد وارد آسانسور شود و چون کابین جلوی درب باز نمی باشد فرد داخل چاهک سقوط می‌کند. بنابراین همیشه قبل از ورود به آسانسورها با دقت جلوی خود را نگاه کنید و همیشه از رو به رو وارد آسانسور شوید و سعی کنید قبل از ورود، خود در آینه آسانسور ببینید(یکی از دلایل وجود آینه همین است) همچنین هنگام ورود به آسانسور از موبایل استفاده نکنید چون در هنگام صحبت کردن یا استفاده و تماشای صفحه موبایل  دقت  شما به اندازه کافی نیست که متوجه خطر شوید.

3- از باز بودن درب اتاقک(موتورخانه) آسانسور خود داری کنید
داخل اتاقک آسانسور تجهیزات مکانیکی و الکتریکی وجود دارد که باعث ایجاد حس کنجکاوی کودکان می‌گردد و این کنجکاوی برخی اوقات باعث اتفاقات جبران ‌ناپذیری می‌گردد.در نتیجه از باز گذاشتن درب اتاقک آسانسور خود داری کنید.


4- استفاده از سرویس کاران بی‌تجربه
آسانسور به صورت مرتبط نیاز به فردی باتجربه و آشنا به تعمیر و نگهداری آسانسور دارد، اما برخی اوقات به دلیل دستکاری برخی افراد کم تجربه یا عدم آشنایی با تجهیزات ایمنی آسانسور باعث از کار انداختن برخی از این تجهیزات می شوند که سوانح و اتفاقاتی را برای خود و دیگران رقم میزنند.


5- اتفاقات عصبی ناشی از ترس عدم وجود هوام هنگام گیر کردن آسانسور
یکی از اشتباهاتی که بیشتر افراد دارند این است که تصور می کنند  وقتی داخل آسانسور گیرمی کنند احتمال خفگی وجود دارد اما باید این را بدانند که داخل کابین همیشه به اندازه کافی جریان هوا و اکسیژن وجود دارد و احتمال خفگی نیست.
عدم اطلاع  کافی از این مسأله برخی اوقات باعث از کار انداختن برخی از این تجهیزات می‌شوند که سوانح و اتفاقاتی  را برای خود و دیگران رقم می زند.

6- جلوگیری از سوار شدن کودکان کمتر از ۷ سال به تنهایی داخل آسانسور
شاستی های داخلی آسانسور باید به گونه ای نصب گردند که از دسترس کودکان کمتر از ۷ سال به دور باشند که نتوانند به تنهایی آسانسور را فرمان دهند،  همچنین والدین باید از سوار شدن کودکان زیر ۷ سال جلوگیری کنند چون در صورت قطع برق و مجهز نبودن آسانسور به برق اضطراری یا گیر کردن آسانسور ترس و شوک به این کودکان وارد می‌گردد.

7- در هنگام باز و بسته شدن درب آسانسور کودکان  از درب فاصله بگیرند
بین دربهای کشویی اتوماتیک آسانسورها فاصله ای وجود دارد. برخی اوقات دیده می‌شود کودکان در هنگام باز شدن درب دست خود را روی درب قرار می‌دهند و زمانیکه درب کشویی آسانسورحرکت می کند در این شرایط به دلیل باریک بودن انگشتان دست آن ها احتمال گیر کردن انگشتان بین دو درب کشویی وجود دارد.

8-آتش سوزی در طبقات و نفوذ دود  آتش به داخل کابین
چاهک آسانسور به عنوان یک کانال هوا عمل می‌کند و در هنگام آتش سوزی طبقات باعث گسترش آتش و نیز باعث به دام افتادن افراد داخل آسانسور می شود. برای همین می بایست بین طبقات و مابین درب آسانسور و راه پله درب ضد گسترش آتش (سکوریت یا چوبی) نصب گردد.
امروزه این یک اجبار از طرف آتش نشانی برای نصب درب های شیشه ای است.
درهر صورت، هنگام آتش سوزی به هیچ عنوان از آسانسور برای فرار استفاده نکنید.

9-نصب سیستم کنترل آتش نشان
در ساختمان هایی با ارتفاع بیش از ۲۸ متر باید سیستم کنترل آتش نشان نصب گردد. کار این سیستم بدین شکل می باشد که در صورت بروز آتش در طبقات آسانسور را به طبقه همکف هدایت می‌کند.

10-کنترل تجهیزات مربوط به پاراشوت
پاراشوت یک تجهیز مکانیکی ایمنی خیلی مهم در آسانسور می باشد که نیازی به جریان الکتریکی ندارد.وظیفه آن کنترل سرعت آسانسور می باشد،به طور مثال در صورتی که سرعت آسانسور از سرعت مجاز آن آسانسور(مثلاً 0.6 متر بر ثانیه)  بیشتر گردد کفشک های آن با ریل ها تماس پیدا می‌کنند و باعث توقف کابین می گردد.
پس حتی اگر تمام سیستم بکسل های کابین به صورت همزمان بریده شوند در صورتی که پاراشوت درست کار کند از سقوط آسانسور جلوگیری می‌کند، حتی اگر همزمان برق نیز قطع گردد چون این تجهیز نیاز به جریان الکتریکی ندارد.
نکته مهم این است که باید به صورت دوره ای عملکرد آن کنترل گردد که مشکلی در آن نباشد.


11-مجهز بودن آسانسور به برق اضطراری و سیستم  Black out(نجات اضطراری )
در صورت قطع برق و مجهز بودن آسانسور به این تجهیزات آسانسور به  پایین ترین و یا بالاترین طبقه هدایت می گردد یا با توجه به تنظیمات از پیش تعیین شده    یکی از طبقات متوقف می‌گردد.در این صورت هنگام قطع برق کسانی که داخل آسانسور هستند بین طبقات گیر نمی کنند و بدون هیچ مشکلی از آسانسور خارج می شوند.

12-بیمه کردن آسانسور از ملزومات آسانسور است
آیا میدانید در صورتی که حادثه ای از طریق آسانسور برای افراد اتفاق بیفتد  مسوول اصلی آن ابتدا مدیر ساختمان است و باید پاسخگو باشد. بنابراین سعی کنید آسانسورها را حتما را بیمه کنید و امور مربوط به تعمییر و نگهداری آن را به موقع انجام دهید تا در صورت بروز مشکلات و حوادث حل کردن آن ساده تر گردد.


با کلیک بر روی لینک زیر با بیمه های  آسانسور آشنا شوید:

بیمه آسانسور

توسط : admin | تاریخ : 1397/02/03 | نظرات